Akce

Vzpomínka na Hirošimu - 5. 8. 2007

V neděli 5. 8. 2007 se u jezírka poblíž děkanského kostela v Mostě sešlo přibližně 60 lidí, kteří se zúčastnili mezinárodní vzpomínkové akce za oběti atomového útoku na Hirošimu před dvaašedesáti lety pořádané iniciativou Ne základnám.

Mezi účastníky byli rodiny s dětmi, mladí lidé i lidé středního věku. Již před začátkem a také po celý průběh akce jsme měli živý improvizovaný hudební doprovod - kytaru, bubínky a zpěv. Před začátkem akce lidé měli možnost podepisovat petice za vyhlášení referenda o umístění základny Národní raketové obrany USA na území ČR, kupovat si odznáčky či napsat vzkaz starostovi Hirošimy. Deset minut po desáté Petr Glivický pronesl krátký projev a přečetl pozdrav od starosty Hirošimy. Poté se držela minuta ticha za oběti bombardování v Hirošimě a Nagasaki a již se přistoupilo k samotnému vysílání svíček. Na hladině se během půl hodiny ocitlo asi osmdesát svíček. Poté se lidé začali postupně rozcházet. Organizátoři akce odešli jako poslední krátce před půlnocí.

Podívejte se také na fotografie.Přípoj se

Nebojte se zapojit do Iniciativy Ne základnám Most. Nemusíte dělat nic složitého a nikdo na vás nebude tlačit. Každý dělá jen co může, co zvládá a na co se cítí. Nebude-li se vám u nás líbit, můžete z Neza demokraticky vystoupit a nikdo vás za to nebude stíhat. Pokud máte zájem se přidat, můžete použít mail Jenda.Riha@centrum.cz a nebo i mé ICQ: 489245455

O nás

Jsme regionální skupina celostátní občanské iniciativy Ne základnám, která nenásilnou cestou bojuje proti umístění základny systému Národní raketové obrany USA na území České republiky a usiluje o vyhlášení referenda o této otázce.
>více...

Proč odmítáme základnu?

Naše přesvědčení:

Nesouhlasíme s vojenskou a zahraniční politikou Spojených států založenou na preventivní válce a nerespektování odlišných kultur a názorů. Souhlasem s vybudováním vojenské základny USA na našem území bychom tuto politiku bezvýhradně podpořili bez jakékoli možnosti ji dále ovlivňovat.


>více...
Bezpečnost:
V probíhající "Válce proti terorismu" bychom se vyjádřením souhlasu s přítomností armády Spojených států na našem území stali jednou z bojujících stran a tím i terčem nepřátelských útoků zaměřených proti civilnímu obyvatelstvu.
Jakékoli rozšiřování vojenských zařízení ve světě ze strany jedné velmoci by vyvolalo logickou reakci ze strany ostatních velmocí, což by vedlo k novému kolu závodů ve zbrojení a tím ke zvýšení rizika válečného konfliktu ve světě.
>více...
Zdravotní a ekologické důvody:
Výstavbou radarové základny a bezpečnostního pásma v jejím okolí by byla nenávratně poškozena krajina Brd. Zdravotní rizika spojená s vyzářováním takto velké intenzity pro obyvatele pouhé dva kilometry vzdálených vesnic nebyla dosud prozkoumána.
>více...